Czas na sporządzenie sprawozdań finansowych dla większości podmiotów, które są do tego zobowiązane teoretycznie minął. Chodzi tu oczywiście o podmioty, których rok obrachunkowy pokrywał się z rokiem kalendarzowym. Ustawa daje czas na sporządzenie sprawozdania finansowego w takim przypadku do 31 marca. Taki sam termin jest też na roczne rozliczenie z podatku dochodowego od osób prawnych. Osoby fizyczne, mają na to miesiąc dłużej.
Teoria, teorią, a w praktyce bywa różnie, ponieważ czas na zatwierdzenie sprawozdania jest (dla większości podmiotów) do końca czerwca, wiele firm czeka z tym często do samego końca. Na przekazanie sprawozdania do urzędu skarbowego jest 10 dni, od momentu jego zatwierdzenia, w związku z tym, termin na sporządzenie sprawozdania finansowego teoretycznie można wydłużyć jeszcze o ten 10 dni. Data sporządzenia sprawozdania jest oczywiście marcowa, pomimo że sprawozdanie jest sporządzane później. Przy okazji sporządzania sprawozdania finansowego w późniejszym terminie, często trzeba też skorygować deklarację CIT-8, którą należy złożyć do urzędu skarbowego w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Korekta jest często wynikiem wcześniej nie uwzględnionych kosztów bądź przychody.
Po co w ogóle sporządza się sprawozdania finansowe?
Dla większości jest to kolejny obowiązek, który narzuca prawo. Niestety często spotkać się można z tym, że jest to jedyny powód sporządzania sprawozdania. Wynika to z faktu, że mało osób zarządzających firmami korzysta z informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, głównie dlatego, że nie potrafi ich „odczytać”. Dla wielu najistotniejszą informacją jest pozycja z bilansu – Zysk (strata) netto i nic więcej ich nie interesuje. Natomiast zrozumienie specyfiki sprawozdania, umiejętność jego „odczytania” może być bardzo pomocne w zarządzaniu firmą.
Cel informacyjny sprawozdań finansowych
Dostarczenie informacji o sytuacji finansowej i majątkowej jednostki jest głównym celem sporządzenia sprawozdania finansowego, które to jest finalnym produktem rachunkowości. W związku z tym, cel sporządzenia sprawozdania wiąże się ściśle z celem systemu rachunkowości. (O celach rachunkowość można poczytać tutaj –> RACHUNKOWOŚĆ A STAROŻYTNOŚĆ). Artykuł 4 ustawy o rachunkowości zobowiązuje jednostki właśnie do rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego przy zastosowaniu określonych zasad rachunkowości. Informacje te mogą być przydatne nie tylko dla osób zarządzających jednostką ale także dla:
-
obecnych lub potencjalnych inwestorów,
-
kredytobiorców i pożyczkodawców,
-
pracowników,
-
dostawców i innych wierzycieli,
-
rządu i agend rządowych,
-
społeczeństwa.