Czym jest działalność odpłatna pożytku publicznego?
Jest to działalność statutowa organizacji pozarządowej (fundacji, stowarzyszenia), która mieści się w zakresie zadań publicznych wymienionych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Za działalność tę organizacja pozarządowa pobiera opłaty. Wysokość tej opłaty podlega jednak pewnym ograniczeniom/limitom, po przekroczeniu których organizacja pozarządowa musi zarejestrować działalność gospodarczą.
Jakie są ograniczenia/limity w zakresie działalności odpłatnej pożytku publicznego?
Są 2 ograniczenia:
-
pobrana opłata nie może spowodować, że całościowy przychód z tytułu działalności odpłatnej jest wyższy niż koszty tej działalności.
-
przeciętne wynagrodzenie osoby fizycznej (nie ma znaczenia czy będzie to umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna) zatrudnionej przy działalności odpłatnej, za okres ostatniego roku obrotowego, a w przypadku zatrudnienia trwającego krócej niż rok obrotowy – za okres tego zatrudnienia, nie może przekracza 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
Za 2017 r. była to kwota 4 530,47 zł, a więc limit 3-krotności wynagrodzenia w 2018 r. wynosi: 13 591,41 zł.
Co w sytuacji gdy przekroczone zostaną limity w ramach działalności odpłatnej?
Jeśli organ administracji publicznej (np. starosta) w wyniku kontroli wykaże, że organizacja NGO przekroczy określone limity w ramach działalności odpłatnej, to w takiej sytuacji nakaże organizacji złożyć stosowny wniosek o wpis działalności gospodarczej do KRS w terminie 30 dni od dnia wezwania.
Jeżeli organizacja w ciągu tych 30 dni nie wykaże, że złożyła taki wniosek, to organ administracji informuje KRS o prowadzeniu działalności gospodarczej przez organizacje bez odpowiedniego wpisu. Może się to wiązać z nałożeniem na organizację kary grzywny, która może być ponawiana.
Jakie są szczególne rodzaje działalności odpłatnej pożytku publicznego?
-
Sprzedaż towarów lub usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego, w szczególności w zakresie rehabilitacji oraz przystosowania do pracy zawodowej osób niepełnosprawnych.
Do których zalicza się m.in. drobne wyroby artystyczne, rękodzieła i inne wytwory, bilety na spektakle, przedstawienia, usługi które wytwarzać lub świadczyć będą podopieczni organizacji. -
Sprzedaż przedmiotów darowizny.